نقش کراتین (creatine) در فعالیتهای ورزشی

کراتین به شکل آزاد و نیز به همراه فسفات (کراتین فسفات یا فسفو کراتین) در سلولها یافت می شود. این ماده یک ترکیب حامل انرژی در عضلات اسکلتی محسوب می شود. میزان ذخیره کراتین در سلولها توسط دو عامل غذای مصرفی و سنتز درونی تعیین می شود. گوشت، ماهی و لبنیات دارای کراتین هستند. کراتین همچنین می تواند از آمینواسیدهای گلایسین، آرژینین و متیونین عمدتا در کبد ساخته شود. ذخایر کراتین فسفات برای انقباضات کوتاه مدت -حدود 15 ثانیه- جهت تولید انرژی به ATP تبدیل می شود. کراتین به صورت مکمل قادر است توده بدون چربی (LBM) را افزایش دهد. برخی تحقیقات نشان نیز داده اند که مصرف مکمل کراتین همراه با ورزشهای مقاومتی در افزایش حجم عضلات (هایپرتروفی) موثر است. مصرف کراتین باید به همراه آب فراوان صورت گیرد. 

/ 3 نظر / 18 بازدید
گروه اکسیر

سلام تغذیه و رژیم درمانی . سال نو را به شما و تمام بازدیدکنندگان وبلاگتان تبریگ میگوییم و برای شما و انها ارزوی موفقیت داریم. وبلاگ جالب و پرمحتواییی دارید . تبریک میگم . خوشحال میشیم از وبسایت ما هم دیدن کنید. ما در وبسایت خود با برنامه های نظیر اسپمر رایگان رومها ، اموزش تخصصی هک ایدی و سایت ، سورسهای کمیاب و درخواستی شما ، مقالات جالب و ... منتظر شما هستیم. موفق باشید.

هادی

سلام خسته نباشید من می خواستم آزمون کارشناسی ارشد تغذیه شرکت کنم ولی هیچ رفرنس فارسی برای درس تغذیه اساسی و کاربردی پیدا نمی کم شما می تونید بهم کمک کنید؟ اگه مکان داره و اطلاعی دارید به ایمیلم بفرستید hadi_agent47@yahoo.com

بهنام

سلام وقت شما بخیر مطالب خوب وکمک کننده ی بود